Forest History Center

The Forest History Center is endowed with forests, wetlands and grasslands that abound with wildlife. The site also features a re-created 1900 logging camp and a visitor center with exhibits, films, videos and class discussion area.

Academic Standards: 

All programs support state of Minnesota academic standards in social studies. Many also support science and math standards.

Field Trip Options

"P" is For Paper

Learn what products come from the forest and how to sustainably harvest trees. Make your own piece of paper.

Grades: 3, 4, 5, 6
Cost: $6 per student


Cruising Giants

Students learn about efforts to care for and manage the majestic white pine forest in this science and math-based program.

Grades: 6
Cost: $6 per student


Logging Camp Tours

Immerse students in the life and times of Minnesota lumberjacks. Costumed interpreters and an authentically recreated 1900 logging camp bring history to life in a discovery learning experience. Adaptable to students of all grades.

Grades: 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
Cost: $6 per student


Once Upon a Forest

Introduces youngsters to "the healthy forest." Children meet forest creatures, learn how humans use the forest and how each of them can help preserve a healthy forest.

Grades: Pre-K, K, 1
Cost: $6 per student


Second Adventure

Hands-on activities help students develop an appreciation for the natural environment. Students will create a nature journal, become nature detectives and play a predator-prey game, plus more.

Grades: 2
Cost: $6 per student


Squirrel's World View

View the forest from a squirrel's perspective. Five structured outdoor learning stations.

Grades: 4
Cost: $6 per student


Stomping on Winter

After learning to snowshoe and navigating an obstacle course, students use GPS units and digital cameras to record coordinates and imagery of flora and fauna during a wintery expedition in the forest.

Grades: 4, 5, 6
Cost: $6 per student


White Tail Trail

Learn how deer have adapted to changes in the forest. Students learn how to use GPS units and digital cameras.

Grades: 5
Cost: $6 per person