Mill City Museum

The milling industry made Minneapolis famous. At Mill City Museum, located in the ruins of what was once the world’s largest flour mill, students learn about the history of industry, the Mississippi, and the city.

Field Trips include one lesson of your choice, a self-guided scavenger hunt in the exhibits, the award-winning Flour Tower multimedia show, access to the 9th floor observation deck with stunning views of the Mississippi River and St. Anthony Falls, and the Minneapolis in 19 Minutes Flat movie.

Academic Standards: 

All programs support state of Minnesota academic standards in social studies.

Classroom Materials: 

Introduce your students to Forests, Fields and the Falls, an exciting online graphic novel that explores Minnesota's early industries of milling, logging, and farming.

Field Trip Options

History Players: Berry Wheat Bop

Through music, movement and interactive play, students follow Berry Wheat on a journey from the fields of a bonanza farm to the mills of Minneapolis. Students learn the many steps needed to bring bread to their families.

Grades: K, 1, 2, 3
Cost: $8 per student
Details: Lesson:40-50 minutes


Baking Lab: Field to Table

Students experience the journey of wheat from field to table, learning what is involved in producing bread. Students bake biscuits from scratch and examine artifacts.

Allergy & Baking Lab Lesson Information

Grades: K, 1, 2, 3
Cost: $8 per student
Details: Lesson:40-50 minutes


Baking Lab: A Taste of Immigration

Through geography, history, and food, students explore five nationalities that have made Minnesota their home. Students can then taste an ethnic treat they make themselves. Development of this program made possible by The Morrison Family Fund for Mill City Museum.

Allergy & Baking Lab Lesson Information

Grades: 4, 5, 6, 7
Cost: $8 per student
Details: 50 minutes


Baking Lab: Kitchen Tested!

Beginning in the 1900s, test kitchens were an important part of the development and marketing of food products. Participants in this lesson bake chocolate chip cookies with different types of flour, then use their creativity to promote and “sell” their cookie to the rest of the class. Only the best and most trusted recipes wear the proud label “Kitchen Tested!”

Allergy & Baking Lab Lesson Information

Grades: 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
Cost: $8 per student
Details: Lesson:40-50 minutes


Water Lab: The River That Powered Minneapolis

Students discover the power that ran early industries in Minneapolis. Hands-on water activities show students how the Mississippi River and St. Anthony Falls influenced life in this newly developing city.

Grades: K, 1, 2, 3
Cost: $8 per student
Details: Lesson:40-50 minutes


Water Lab: The Waterfall That Built A City

In the 19th century, people from around the world were drawn to St. Anthony Falls. Students examine primary resources and experiment in the Water Lab to explore the many ways the Mississippi provided resources for the growing city of Minneapolis.

Grades: 4, 5, 6
Cost: $8 per student
Details: Lesson:40-50 minutes


Mills & Machines: Minneapolis Power!

St. Anthony Falls provided much of the power for early Minneapolis—first through mechanical power that drove the mills, then via hydroelectricity that powered businesses, streetcars, and homes. In this classroom lesson, students work with models to explore how each type of energy is made and how the power of the falls led to the growth of the city. Development of this program made possible by Xcel Energy.

Grades: 2, 3, 4, 5
Cost: $8 per student
Details: 40-50 minutes


Mills & Machines: Engineer It! Working with Simple Machines

History and engineering combine to teach students how simple machines helped the Washburn A Mill operate. Students design and build a solution to a mill problem using K’nex™. Development of this program made possible by The Morrison Family Fund for Mill City Museum.

Grades: 4, 5, 6
Cost: $8 per student
Details: 40-50 Minutes


Mills & Machines: Round the Mills

On this guided tour of the Washburn A Mill, students bring the flour mill back to life by exploring the jobs and experiences of the mill workers.

Grades: 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
Cost: $8 per student
Details: Lesson:40-50 minutes